Kategorie
Porady przewodnika Zima w Bieszczadach

Lodospady na Wisłoku

Ice climbing w Bieszczadach – wspinaczka po lodospadach – zimowa wycieczka po okolicy

Beskid Niski – atrakcje

Bieszczady od  strony zachodniej graniczą z malowniczym Beskidem Niskim. Planując pobyt w Bieszczadach warto jeden dzień przeznaczyć na odwiedzenie zakątków Beskidu Niskiego. Granica tych dwóch pasm górskich przebiega na rzece Osława – sama Dolina Osławy warta jest opisania w osobnym wątku i na pewno to uczynimy wkrótce.

Tymczasem udajmy się do miejscowości Rudawka Rymanowska gdzie zimą warto wybrać się zamarzniętym korytem rzeki Wisłok aby zobaczyć  wyjątkowe zjawisko przyrodnicze jakim są lodospady.

Co to są lodospady ?

Lodospady to naturalne formacje skalne, które powstają w wyniku przepływu wody po skale lub zboczu górskim. Woda spływająca ze skały tworzy kaskady, które mogą być różnej wielkości i mieć różne kształty. Lodospady są często uważane za piękne i imponujące, a turyści często podróżują w różne miejsca, aby je zobaczyć i podziwiać ich urodę. W niektórych przypadkach lodospady są również wykorzystywane do wspinaczki czyli tzw. ice climbing`u.

Ice climbing

Miejsce to upodobali sobie miłośnicy wspinaczki po lodzie. Zima nie trwa wiecznie, lodospady znikną z powiewem ciepłego halnego – warto więc wykorzystać ten moment w roku na spróbowanie swych sił na lodowej ściance.

Ice climbing to forma wspinaczki, w której używa się specjalnych narzędzi i technik, aby pokonywać formacje skalne pokryte lodem lub śniegiem. Osoby uprawiające ice climbing wspinają się po różnych formacjach skalnych, takich jak lodospady, ściany skalne pokryte lodem lub szczyty górskie pokryte śniegiem i lodem. Wspinaczka lodowa wymaga specjalistycznego sprzętu, takiego jak raki lodowe, haki lodowe i czekany lodowe, które służą do wbijania się w lód i utrzymania równowagi podczas wspinania. Wspinaczka lodowa jest sportem wysokiego ryzyka i wymaga od wspinaczy dużej wiedzy i umiejętności, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas wspinania.

Lodospady – Jak dojechać ?

Lodospady tworzą się w zakolu rzeki Wisłok w miejscowości Rudawka Rymanowska. Do Rudawki najłatwiej dojechać od Rymanowa, kierując się na południe . Czas przejazdu z Rymanowa nie powinien zając więcej jak 15 minut.

Jak dotrzeć do lodospadów? Po zaparkowaniu samochodu czekać cię będzie spacer korytem rzeki. Po około 1/2 godziny spaceru w wyjątkowo malowniczych okolicznościach dotrzesz na miejsce.

Spacerując korytem zamarzniętej rzeki napotkać możesz zjawiskowe rzeźby z lodu.

Co ciekawego zobaczyć można w okolicy ?

Jadąc nad lodospad zimową porą, podczas sprzyjających warunków śniegowych warto podjechać kilka kilometrów w stronę Bieszczad i zobaczyć słynną, ogromną zaspę śnieżną.

Największa zaspa śnieżna w Bieszczadach

Największa zaspa śnieżna w Bieszczadach

Dzięki ciekawemu ukształtowaniu terenu, praktycznie każdej zimy tworzy się ta gigantyczna zaspa śnieżna. Warto podjechać w to miejsce i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Jak dojechać do zaspy ?

Na narty w Bieszczadach

Być może nie masz wystarczająco dużo odwagi lub kondycji by wspinać się po lodowych ścianach ale lubisz zimę i zimowe aktywności. Jeśli tak to do wyboru zostaje jazda na sankach lub nartach. Sprawdź ofertę jaką przygotowały bieszczadzkie wyciągi.