Spis treści:
Bieszczadzki miód
Bieszczady to jeden z nielicznych w Polsce regionów wolnych od zanieczyszczenia smogiem. Czyste powietrze i dziewicza przyroda stwarza możliwości hodowania zdrowych pszczół dających pyszne miody. Lokalni pszczelarze specjalizują się w produkcji miodów kwiatowych i spadziowych.
Pracowite pszczoły
Czy wiesz, że pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu? Pewnie o tym nie wiedziałeś, a te niesamowite stworzenia skrywają jeszcze wiele sekretów.
Pracowici bieszczadzcy pszczelarze
Tajemnice tych pracowitych owadów tutaj w Bieszczadach starają się odkrywać codziennie Ola i Witek, których zafascynował ich świat. W Bieszczadzkiej wsi Równia ta nieprzeciętna para z powodzeniem prowadzi swoją pasiekę, która z roku na rok się rozrasta. Właściciele zapowiadają, że ich celem jest stworzenie pasieczyska liczącego zawrotną liczbę 100 pni.
Praca przy pszczołach jest niesamowicie wdzięczna ale wymaga ogromu czasu i poświęcenia.
Wiosna w pasiece
Na wiosnę, kiedy bieszczadzka przyroda budzi się do życia pszczoły ostro zabierają się do pracy a wraz z nimi nasi pszczelarze. Dbają o to aby zapewnić owadom dobry rozwój.
Po zimie pszczoły wylatują na swój pierwszy oblot. Młodzi pszczelarze muszą ocenić stan rodziny pszczelej po zimie oraz uzuenić zapasy, pokarmu w ulu. W tym celu pszczłoy podkarmiane są wcześniej przygotowanym ciastem złożonym z pyłku oraz miodu.
Pierwszy miód
Wiosną gdy przyroda coraz bardziej mieni się rożnorodnością roślin pszczoły zbierają nektar, z którego tworzą miód. Koncentrują go w tzw. plastrach, które same budują. W maju odbędzie się pierwsze miodobranie i będzie można zakosztować złotego nektaru prosto z Bieszczad.