Etap III – wykańczanie wnętrz
Budujemy dom ze starej stodoły. Etap III – wykańczamy wnętrza naszego domu w stodole. Od naszej wyobraźni i gustu zależy czy pójdziemy w design loftowy czy tradycyjny, warto pamiętać jednak o pierwotnym przeznaczeniu budynku i o ile się na pozostawić akcenty, które przypominać będą czas gdy stodoła była stodołą a nie domem.
Spis treści:
Prace wykończeniowe
Nowo powstałe mieszkanie w stodole to pole do popisu dla osób pragnących wykazać się zmysłem dekoratorskim. Zostań projektantem wnętrz i wykonaj wszystkie prace tak byś czuł się dobrze w tym pomieszczeniu.
Gładź szpachlowa czy ściana rustykalna
Wykonanie gładzi wiąże się ze sporym nakładem pracy oraz w moim przypadku z potrzebą zatrudnienia kogoś kto będzie potrafił to zrobić dobrze. Pragnąc zachowania rustykalnego stylu budowli postanowiłem zrobić tynk nierówny, przypominający ściany w starym domu. Do jego wykonania użyłem zaprawy tynkarskiej gipsowej do tynków maszynowych, tyle że została ona naniesiona ręcznie. Taką ścianę dobrze jest pomalować, najlepiej pistoletem gdyż nierówności sprawiają kłopot przy malowaniu wałkiem.
Co na podłogę
Przed Tobą ważna decyzja i dobór pokrycia podłóg. W mojej stodole użyłem paneli podłogowych ale takich ze strukturą starej deski. Na powierzchni panela widać nawet jakby ślady po tartacznej pile dzięki temu całość wygląda spójnie, sprawiając wrażenie podłogi z surowej deski. Na antresoli użyłem wykładziny dywanowej – miło jest wstać z łóżka i postawić stopy na czymś miękkim. Poza tym chodzenie po wykładzinie nie stwarza hałasu co w przypadku drewnianych budowli jest istotne gdyż drewniana konstrukcja przenosi dźwięki między pomieszczeniami.
Oświetlenie
Ważne jest aby w pomieszczeniu panował odpowiedni klimat. Do budowania klimatu najprościej jest użyć wielu źródeł światła o różnej barwie i natężeniu. W przypadku wysokich pomieszczeń warto jest podświetlić sufit – dzięki temu uzyskasz efekt sklepienia katedralnego a ciemne obicie dachu zyska na lekkości i nie będzie przytłaczać.
Dodatki i dekoracje
Dobieranie dekoracji to ulubione zajęcie wszystkich pań. Wnętrze mieszkania urządzonego w starej stodole daje sporo możliwości aranżacyjnych. Pamiętaj o tym, aby nie zatracić charakteru wnętrza, warto więc wpleść w otoczenie akcenty związane z pierwotnym przeznaczeniem budynku, jednoznacznie kojarzące się z życiem na wsi.
Otoczenie domu
Pamiętaj aby zadbać o otoczenie Twojego nowego domu w stodole. Rozważ urządzenie słonecznego tarasu przed wejściem – miejsca gdzie będziesz mógł relaksować się z przyjaciółmi przy grillu. Do starych, historycznych budowli pasuje tradycyjna zieleń i kwiaty – malwy, słoneczniki, nasturcje. Wspaniałym pomysłem może być zasadzenie pnączy – bluszczu lub dzikiego wina.
Podsumowanie i wnioski inwestora
Jeśli zastanawiasz się czy warto inwestować w starą stodołę to mam nadzieję, że cykl artykułów o remoncie mojej stodoły ułatwi Ci podjęcie decyzji a być może stanie się on dla Ciebie inspiracją. Daj nam znać jak Ci poszło urządzanie mieszkania w starej stodole.
Zobacz pozostałe wpisy z cyklu „Dom w starej stodole”
Poprzednie wpisy: Etap I – wychodzimy z ziemi, Etap II – wylewki i ściany
Sprawdź ofertę noclegów w Starej Gajówce OLHA na odludziu w Bieszczadach