Kategorie
Lifestyle

Metamorfoza stodoły – dom ze starej stodoły

Budujemy dom ze starej stodoły. Etap I – wychodzimy z ziemi czyli jak sprawnie przeprowadzić prace ziemne przy metamorfozie starej stodoły. Tak powstaje nowoczesna stodoła

Etap I – wychodzimy z ziemi

Stwórz nowoczesny dom ze starej stodoły . Dawno nieużywane budynki można podzielić na dwie kategorie – rokujące, nadające się do remontu a więc warte aby je uratować pakując w nie niezliczone ilości pieniędzy oraz takie, które nadają się wyłącznie do wyburzenia. Zobacz co można zrobić ze starą stodołą. I znajdź odpowiedź na pytanie: „czy starodawna stodoła może się stać nowoczesną?”

Od czego zacząć remont starej stodoły jak sprawić by nasza stodoła zmieniła się w dom typu nowoczesna stodoła.

Stare, dawno nieużywane budynki można podzielić na dwie kategorie – rokujące, nadające się do remontu a więc warte aby je uratować pakując w nie niezliczone ilości pieniędzy oraz takie, które nadają się wyłącznie do wyburzenia.
Remont starego budynku wymaga zgłoszenia w starostwie i o ile nie zmieniamy kształtu, wysokości lub innych istotnych parametrów o tyle uzyskanie zgody na gruntowny remont nie powinno stanowić problemu.

Wynająć firmę czy robić samemu ?

Zdjęcia z remontu mojej stodoły przedstawiają przebieg prac wykonywanych w systemie gospodarczym. Za pewne niejeden fachowiec doszuka się na nich mniejszych bądź większych błędów w sztuce – nie myli się ten co nic nie robi. Ja z efektów pracy jestem zadowolony i to jest najważniejsze.
Planując remont starego budynku musicie być gotowi na fachowe doradztwo z każdej strony – często od osób, które przeczytały za dużo poradników lub nie mają wizji, fantazji i odwagi by zmierzyć się z takim remontem i przeważnie nigdy niczego nie zbudowały za to chętnie podetną wam skrzydła i zniechęcą. Bądźcie dzielni i odporni ale również otwarci na konstruktywną krytykę.


Musicie też zapamiętać, że zburzyć i zbudować od nowa jest najłatwiej no ale po co iść na skróty skoro można przeżyć przygodę i pójść błotnistą drogą przez mękę by na końcu tej drogi ujrzeć wielki neon z napisem „satysfakcja”.

Czy da się przerobić stodołę nad dom? Metamorfoza starej stodoły – historia jednego, szybkiego remontu.

Weryfikacja stanu budynku

Na tym etapie warto (a nawet trzeba) zasięgnąć rady kogoś kto zna się na trudnej sztuce budowania i remontowania. Jeżeli planujesz remontować stary, drewniany budynek to niech to będzie ktoś, kto potrafi zweryfikować stan drewna, jakość konstrukcji, jakość połączeń oraz sprawdzi wilgotność drewna.

Przede wszystkim ważny jest stan więźby dachowej, bo to od dachu należy taki remont rozpocząć.

Zmiana pokrycia dachu na starej stodole

Dawno temu uzywano różnych pokryć dachowych na budynkach gospodarczych typu stodoła/stajna. Najczęściej spotyka się dachówkę ceramiczną lub betonową, blachę lub eternit.Prace dekarskie należy powierzyć fachowcom gdyż nie jest to praca łatwa i przyjemna, zmiana dachu wymaga posiadania umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu.

W wielkim uproszczeniu wymiana pokrycia dachowego sprowadza się do wykonania prac z podziałem na etapy:

  • zarwanie starego pokrycia
  • zerwanie starych łat
  • montaż membrany
  • nabicie i wyrównanie nowych łat oraz kontrłat
  • pokrycie dachu nowym materiałem (w moim przypadku była to blacha trapezowa)
  • montaż okuć oraz rynien
  • montaż podbitki

O czym pamiętać robiąc nowy dach

Planując wymianę dachu warto zastanowić się nad tym, czy zamierzamy montować okna dachowe. To nie jest tak, ze okna wycinamy w nowym dachu…

Najpierw montuje się okno a potem instaluje pokrycie. Musisz o tym pamiętać i zawczasu wskazać ekipie dekarskiej miejsce montażu okna. Na tym etapie prac montaż okna dachowego będzie dużo prostszy niż po ułożeniu pokrycia.
To samo tyczy się kominów, przy których wymagana jest obróbka blacharska.
Jednym słowem łatwiej, taniej i szybciej jest zrobić te prace przed pokryciem niż potem wycinać dziury w nowym dachu.

Fundamenty starej stodoły – weryfikacja i wzmocnienie

Chociaż słowo „fundament” zawiera w sobie angielskie słowo „fun” to nie spodziewaj się, że prace przy fundamentach będą miały cokolwiek wspólnego z zabawą i radością. Raczej jest to ciężka robota.

Najgorsze prace budowlane związane są z ryciem w ziemi.

Każda budowa nabiera tempa oraz napawa inwestora optymizmem dopiero wtedy gdy z tej ziemi się wychodzi.


Moja stodoła ustawiona jest na słupach a każdy ze słupów stoi na solidnym, betonowym fundamencie. Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić głębokość fundamentów oraz ich stan. Miałem szczęście, że ktoś dawno temu nie żałował sił i cementu co za tym idzie całość okazała się być w doskonałej kondycji.


Zastanawiając się nad obciążeniem konstrukcji oraz jej naciskiem na podłoże warto wziąć pod uwagę ciężar starego pokrycia dachowego. Eternit czy dachówki ważą dużo więcej niż blacha z wełną i podbitką więc na logikę skoro całość wytrzymywała nacisk wielu ton betonu lub eternitu to tym bardziej nie zaszkodzi jej dużo niższy ciężar blachy.


Postanowiłem więc połączyć betonowe słupy i zalać betonem przestrzeń między nimi. Na tym etapie również warto te prace powierzyć komuś kto zna się na zbrojeniu i potrafi „kręcić belki” czyli wykonywać zbrojenie z prętów i strzemion oraz wie jak to połączyć w całość wiążąc z istniejącymi słupami.

W moim projekcie była przewidziana lekka, drewniana konstrukcja wykonana z kantówki o przekroju 10 x 5 cm + płyta OSB. Fundament pod ściany murowane musi być solidniejszy gdyż nacisk muru jest większy.

Izolacja fundamentów

Przed zalaniem oszalowanych fundamentów warto jest przewidzieć izolację tychże. W moim przypadku płyty styrodurowe przykręciłem do zewnętrznego szalunku dzięki temu po zalaniu betonem płyty już tam sobie zostały. Wybrałem drogę na skróty bo oczywiście najlepiej by było zrobić szerszy wykop, zalać szalunki a po wyschnięciu wykonać izolację a następnie zasypać gotowy fundament. Kwestia kosztów i nakładu pracy. Moja wersja „dla leniwych” również się sprawdza i pewnie wytrzyma to dłużej niż ja pożyję.

Planowanie instalacji i przyłączeń

Przez fundamenty przebiegać będą różne rury i kabelki. Pamiętaj o tym zanim zalejesz szalunek betonem. Warto zawczasu rozplanować przebieg istalacji przyłączeniowej i przygotować sobie na to miejsce w fundamentach.

Jakie rury i jakie kabelki ?

  • zasilanie w wodę poprowadzone poniżej strefy przemarzania niebieską rurą PE o przekroju dostosowanym do planowanego zużycia wody
  • kanalizacja – rura PCV o przekroju minimum 100 mm choć najlepiej jest użyć rury o przekroju 160 mm a następnie ją zredukować do 100 mm. Pamiętaj aby nie stosować kolan 90 stopni. Zamiast jednego kolana 90 stopni używaj dwóch po 45 stopni
  • zasilanie elektryczne – zaplanuj miejsce w którym zainstalujesz tablicę rozdzielczą oraz doprowadź w to miejsce kabel zasilający, dobór kabla zleć elektrykowi, przekrój oraz ilość przewodów uzależniona jest od planowanego obciążenia, podziału faz i wielu innych parametrów, jeżeli nie wiesz jeszcze jakiego kabla potrzebujesz to po prostu zostaw kawałek rury w fundamencie, przez który kiedyś przełożysz kabel bez potrzeby wiercenia w betonie
  • skrętka internetowa – z tą skrętką to jest tak, że najlepiej dawać ją wszędzie gdzie tylko się da a następnie doprowadzać w jedno miejsce

Ile trwa remont starej stodoły ?
Dokładnie tyle ile trzeba….

Co dalej po fundamentach i dachu ?

Zostawiamy beton żeby sobie wysechł. Chcesz wiedzieć co będzie dalej to czytaj kolejny artykuł o remoncie starej stodoły

Następny wpis: Lejemy beton i budujemy ściany

Sprawdź ofertę noclegów w Starej Gajówce OLHA na odludziu w Bieszczadach