Kategorie
Lifestyle

Domek na odludziu

Domek na odludziu w Bieszczadach – marzenie do zrealizowania dla każdego. Wystarczy tylko chcieć- rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady

Każdy z nas zna powiedzenie „Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”. Mówiąc to wyobrażamy sobie dziki, dziewiczy las, zieloną, leśną polanę, na której stoi mały, drewniany domek z okiennicami.

W domku zawsze jest ciepło i przytulnie, odwiedzają nas przyjaciele, z którymi spędzamy długie wieczory rozmawiają, pijąc i jedząc a w tle leci nienaprzykrzająca się uszom muzyka. Co jakiś czas idziemy w góry gdzie spotykamy samych przyjaznych ludzi. na ile Twoje wyobrażenia mijają się z prawdą ? Dowiedz się czytając ten wpis.
Czy przeprowadzka w Bieszczady lub jak wolisz ucieczka jest łatwa i przyjemna jak nasze wyobrażenia o niej ? Być może ten artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji bądź też skutecznie do tego zniechęci.

Domek na odludziu w Bieszczadach – kupić czy wynająć ?

Mieszkanie na odludziu w zimie

Oczyma wyobraźni już widzisz swój domek na odludziu, przykryty śnieżnym puchem. W centralnej części domku stoi kominek a w nim płonące polana trzaskają iskrami a w glinianym kubku parzy się herbata z miodem i syropem z zebranych w lecie malin. Przytulamy się do siebie na wygodnej sofie, ubrani w ciepłe swetry.

Nic nie musisz robić. W radiu mówią o korkach na Puławskiej, o spóźnionych pociągach i nieodśnieżonych chodnikach. Mieszkańcy dużych osiedli pomstują na firmę odśnieżającą, bo nie mogą rano wyjechać z parkingu. Z perspektywy leśnej polany problemy mieszczuchów wydają się dość abstrakcyjne a czasem nawet zabawne.

Przygotowania do zimy w domku na bieszczadzkim odludziu

Skoro żyjemy już w zgodzie z przyrodą to musimy nauczyć się funkcjonować tak jak ona. Jest czas sadzenia, czas wegetacji po której przychodzi pora zbiorów i chomikowania tychże. Musimy o tym pamiętać i od wiosny działać według planu. Wiosną zakładamy warzywny ogródek, intensywnie pracujemy cale lato aby zarobić na nadchodzącą zimę.

Opał na zimę

Gromadzimy opał, poprawiamy izolację domu oraz robimy przetwory. Jesienią przychodzi pora leśnych zbiorów więc jak ktoś lubi może przygotować przetwory z leśnych grzybów – dowiedz się gdzie rosną rydze, jak je zbierać oraz marynować.

Samochód w góry – jaki kupić

Jeżeli posiadamy pojazd mechaniczny to również musimy o niego zadbać przed zimą – zmienić opony, płyny i oleje tak by nie zawiódł nas gdy spadnie śnieg. W górach samochód z napędem na 4 koła jest koniecznością a nie fanaberią – warto o tym pamiętać gdy będziesz kupować samochód. zadbaj również o kondycję fizyczną gdyż silne ręce i zdrowe płuca przydadzą się zimą.

Nadchodzi zima – co robić ? Zostać czy uciekać do bloku?

To pora roku, podczas których zostaniesz poddany próbie. Albo dasz radę albo wymiękniesz. Musisz być gotów na bolesne wydawanie oszczędności oraz ciężką pracę. Codzienne palenie w kominku przestaje być czymś romantycznym a staje się kolejnym obowiązkiem.

 • Do tego czeka Cię cała masa atrakcji takich jak:
 • odśnieżanie czyli bezsensowne przerzucanie śniegu z kupki na kupkę
 • noszenie drewna (o ile zgromadzisz odpowiednią jego ilość)
 • kosztowne ogrzewanie (a i tak gdzieś jakaś rura zamarznie i sprawi niespodziankę)
 • poranna walka z samochodem
 • problematyczne poruszanie się – jeśli musisz się ruszyć i opuścić swoje gniazdko musisz być przygotowany na niespodziankę – wywrócone drzewo, nieprzejezdąa drogę oraz cały pakiet innych rozrywek, którymi obdarowuje nas Pani Zima.

Lato – czas słońca i długich dni

Ważne aby mieć jakiś pomysł na siebie oraz na swoją bieszczadzką ucieczkę. Jeżeli wszystko dobrze zaplanujesz, zgromadzisz środki oraz dzielnie stawisz czoła przeciwnością na pewno uda Ci się osiągnąć cel i zamieszkać gdzieś w malowniczym miejscu z dala od cywilizacyjnego zgiełku. Pomysłem, który warto jest rozważyć planując mieszkanie na odludziu jest turystyka. Szeroko pojęta turystyka czyli nie tylko wynajmowanie noclegów ale również może to być:

 • oprowadzanie wycieczek
 • organizacja wypraw tropami dzikiej przyrody np. bird watching
 • szkolenia survivalowe
 • przetwórstwo i produkcja żywności – np. pieczenie chleba, hodowla kur itp.
 • rękodzieło – rzeźba, malarstwo, ceramika, metaloplastyka lub cokolwiek w czym poczujesz się dobrze
 • wynajem sprzętu turystycznego – kajaków, namiotów, rowerów itd.

Dobrze zaplanowane lato oraz Twoja ciężka praca przyniesie efekty w postaci zadowolenia Twojego oraz Twoich gości. Przy okazji zarobisz na tym trochę pieniędzy, które będziesz mógł wydać zimą. Warto zawczasu zdobyć jakieś sprawności, które pozwolą Ci pracować zdalnie, dzięki zdalnej pracy zapewnisz sobie alternatywne źródło dochodu.

Podsumowując – nie każdy będzie czuł się dobrze mieszkając na odludziu. Życie z dala od innych ma oczywiście sporo pozytywnych stron ale sam musisz się przekonać czy jesteś gotów na wielką ucieczkę w Bieszczady.

Najlepiej przekonać się o tym znajdując domek na odludziu na wynajem.

Przyjedź, pomieszkaj kilka dni i przekonaj się sam czy taki styl życia ci pasuje. Być może dojdziesz do wniosku, że jest fajnie ale tylko na jakiś czas a być może spodoba Ci się taki styl życia i zapragniesz mieć swój własny dom na odludziu.

Życzymy powodzenia !

Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady….

Znajdź nocleg w Solinie i okolicy