Kategorie
Lifestyle

Metamorfoza stodoły – dom ze starej stodoły vol.2

Budujemy dom ze starej stodoły. Etap II – wylewamy beton oraz stawiamy ciepłe ściany.Tak powstaje nowoczesna stodoła

Etap II – wylewki, instalacje i prace konstrukcyjne

Budujemy dom ze starej stodoły. Etap II – robimy wylewki, prowadzimy instalacje oraz stawiamy ściany działowe. Tak powstaje nowoczesna stodoła. Drewniana stodoła powoli zaczyna przypominać dom. Zadbaj o prawidłowe wykonanie wylewek. Najważniejsza na tym etapie jest IZOLACJA POZIOMA za równo izolacja od wilgoci jak i izolacja termiczna podłogi, po której będziesz chodził.

Wylewki betonowe – podstawa komfortowego mieszkania

Fundamenty są już wylane w związku z tym mamy już obrys budynku. Nadeszła pora wykonywania wylewek. Pierwszym etapem wykonywania wylewek betonowych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Najłatwiej jest zrobić to przy pomocy klińca czyli drobnego żwiru z ostrych kamieni, które po zawibrowaniu tworzą twarde podłoże. Tak więc wysypujemy kliniec i zagęszczamy go zagęszczarką tworząc zwartą płaszczyznę.

Jak wymierzyć warstwy wylewki

Gotowy fundament traktujemy jako poziom „zero” naszej podłogi. Następnie od tego poziomu należy odjąć 5 cm na wylewkę, minimum 10 cm na styropian, 5 cm na chudą wylewkę, minimum 10 cm na kliniec. Daje nam to poziom – 30 cm od fundamentu i na taką głębokość należy wybrać ziemię z wnętrza budynku. Można oczywiście wylać wyższe fundamenty. Ważne, żeby pamiętać od miejscu na beton i styropian tak by po zakończeniu prac mieć wszystko na jednym poziomie.

Lejemy chudziaka czyli pierwszą warstwę

Ważne jest rozplanowanie miejsc istotnych dla przyszłej konstrukcji czyli miejsc, w których będą stały słupy, ściany oraz komin. W miejscach tych istotne będzie wykonanie tzw. stopy. Chodzi o to, żeby komina oraz słupów nie stawiać na styropianie. Muszą mieć one swoje fundamenty.
Chudziaka wylewamy równomiernie tak aby zachować względny poziom. Na tym etapie poziomowanie nie jest jakoś szczególnie ważne gdyż poziom ustali nam ostateczna wylewka. Podczas prac należy pilnować wysokości chudziaka tak by nie zabrakło miejsca na styropian i wylewkę.

Izolacja pozioma – czarna folia

Gdy nasz chudziak już podeschnie czyli da się po nim chodzić należy przystąpić do bardzo istotnego etapu czyli założenia izolacji poziomej. Izolację poziomą wykonuje się z pomocą czarnej foliim którą nalezy rozścielić na chudziaku zawijając do góry przy fundamentach. Jest to prosta czynność, niedroga ale za to bardzo potrzebna i istotna. Folia zatrzyma wilgoć „ciągnącą” od ziemi.

Izolacja pozioma – styropian typu dach/podłoga

W zależności od planowanej grubości izolacji styropianowej układaj płyty warstwami. Jeżeli zdecydujesz się na 15 cm izolacji to układasz 3 warstwy styropianu po 5 cm każda na przekładkę. Każda następna warstwa ma być przekręcona o 90 stopni względem poprzedniej warstwy. Dzięki temu zminimalizujesz występowanie mostków termicznych. Może jest z tym nieco więcej pracy ale warto to zrobić dobrze by potem cieszyć się dobrze zaizolowaną podłogą.

Instalacje wodne i elektryczne

Nie zapomnij o instalacjach. Zanim zrobisz wylewkę to musisz podłączyć kanalizację wyprowadzając wszystkie punkty odbioru ścieków w odpowiednich miejscach, zgodnie z projektem. Tam gdzie będzie toaleta zostawiasz rurę 100 mm, do umywalki i prysznica 50 mm a do zlewozmywaka możesz zastosować 70 mm zwłaszcza jeżeli planujesz montaż młynka zlewozmywakowego. Grubszą rurę łatwiej przepchać w razie zatkania.
W ostatniej warstwie układanego styropianu poprowadź rurki z wodą. Rozwiązanie to odizoluje rury z wodą od zimna idącego z gruntu a pozwoli na otrzymywanie ciepła z pomieszczenie i nagrzanej wylewki. Dzięki temu ograniczasz możliwość zamarznięcia wody w rurach w porze zimowej w przypadku nieogrzewania budynku sezonowego.
Pamiętaj również o elektryce. Przemyśl dokładnie gdzie mają stać urządzenia, zleć układanie kabli elektrykowi – on będzie wiedział jak to zrobić i jakie materiały zastosować.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ?

Wybór należy do Ciebie. Podłogówkę rozkłada się na styropianie i specjalnej folii a rury zatopione są w wylewce. Jeżeli planujesz założenie elektrycznej podłogówki to warto wykonawcy wylewek zlecić obniżenie pół, w których będziesz układał kabel grzewczy o około 1 cm. Rozplanuj to wcześniej dopasowując zestaw do ogrzewania elektrycznego dopasowany do powierzchni pomieszczenia, które będziesz ogrzewał.

Jak dobrać elektryczne ogrzewanie podłogowe

Narysuj flamastrem na styropianie pola, w których będziesz układał elektryczną podłogówkę i dopilnuj by wykonawca wylewek obniżył się w tych właśnie polach. Będziesz miał ułatwione zadanie, gdyż ułożony na suchej wylewce kabel grzewczy zalejesz wylewką samopoziomującą do poziomu wylewki właściwej. Wykonawca będzie oczywiście marudził ale dołożenie napiwku załatwi problem marudzenia a Tobie zaoszczędzi czasu, pracy oraz kosztów wylewki samopoziomującej. Powierzchnię maty grzewczej dobierz do powierzchni pomieszczenia.

Ściany zewnętrzne – wypełnianie pól między słupami

Praca ta polega na wstawianiu ram ze słupkami w przestrzeniach pomiędzy starymi słupami stodoły. Ja zastosowałem słupki o przekroju 10 x 5 cm, wysuszone i zaimpregnowane. Od zewnątrz przykręcasz płyty OSB, które usztywnią całą konstrukcję.

Izolacja ścian w Twojej stodole

Jak zaizolować ściany zewnętrzne stodoły – zapytaj kogoś o radę, najlepiej kogoś kto specjalizuje się w budowie domów kanadyjskich. Zobacz w internecie przekrój ściany domu kanadyjskiego i zastosuj wybraną metodę izolacji.

Ja to zrobiłem tak – warstwy patrząc od wewnątrz:

  • Płyta GK
  • Folia paro izolacyjna żółta klejona do profili taśmą dwustronną
  • Konstrukcja z profili stalowych UD, CD
  • wełna w kostkach 10 cm (lub 2 x po 5 cm)
  • płyta OSB 10 mm
  • warstwa ze słupkami + wełna w kostkach 10 cm między słupki
  • Płyta OSB 25 mm
  • Wełna elewacyjna 5 cm montowana do płyty OSB na kleju pianowym + kołki
  • elewacja – deska elewacyjna lub siatka zatopiona w kleju + struktura

Ściany działowe – zdecyduj o układzie pomieszczeń w swoim nowym domu

To jest ta chwila, która napawa radością każdego inwestora, chwila kiedy wylewki wyschną i w końcu możesz wejść do swojego, nowego domu w pantoflach. Wszystko zaczyna wyglądać jak dom – twój dom w stodole. Układ ścianek wykonaj wg wcześniejszego projektu. Wiercąc dziury w wylewce pamiętaj aby nie przewiercić rur i kabli.

Prace konstrukcyjne – budowanie piętra

Nad połową pomieszczenia postanowiłem zrobić antresolę. Przytulna antresola w starej stodole to idealny pomysł na klimatyczną sypialnię. Jeżeli planujesz wykonanie antresoli lub piętra to koniecznie zleć te prace fachowcom, którzy pomogą Ci w doborze materiału oraz zaprojektują konstrukcję tak by była ona wytrzymała. Generalnie nie ma co oszczędzać na grubości legarów i slupów, dzięki temu będziesz miał pewność, że całość jest stabilna i bezpieczna.

Porady dla inwestora – podsumowanie

Pamiętaj o prawidłowym zabezpieczeniu drewna impregnatami ochronnymi. Warto zastosować impregnację ognioochronną oraz przeciwgrzybiczną. Konstrukcja wykonana z dobrze zabezpieczonego drewna na długo zachowa swoją wytrzymałość i stabilność.

Instalacja elektryczna – nie oszczędzaj na kablach, zadbaj o to by urządzenia typu czajnik, grzejnik, indukcja posiadały osobne obwody. Kable prowadź w osłonach.

Izolacja – wełna i tylko wełna. Pamiętaj, że wełna jest produktem niepalnym co za tym idzie zwiększa ognioodporność budynku. Nie stosuj styropianu do izolacji drewnianego budynku ! Styropian możesz dawać tylko pod wylewki. Poza tym wełna ma wspaniałe właściwości izolacji akustycznej. Dzięki zastosowaniu właściwej wełny w Twoim domu w stodole będzie cicho i przytulnie.

Wystrój wnętrza nowoczesnej stodoły

Stwórz wymarzone wnętrze w stylu loftowym lub rustykalnym. Zobacz jak wygląda nasz dom w stodole

Następny wpis: Urządzamy wnętrze nowoczesnej stodoły

Poprzedni wpis: Etap I – wychodzimy z ziemi

Następny wpis: Etap III – urządzamy wnętrze stodoły

Sprawdź ofertę noclegów w Starej Gajówce OLHA na odludziu w Bieszczadach