Kategorie
Porady przewodnika

Kryształ górski czyli gdzie szukać Bieszczadzkich diamentów

Przyjedź w Bieszczady i zostań odkrywcą

Są takie miejsca w Bieszczadach, do których wraca się szczególnie chętnie. Jedno z tych miejsc ukryte jest w Dolinie Rabskiego Potoku w okolicach miejscowości Bystre k/Baligrodu. Gospodarzem terenu wokół jest Nadleśnictwo Baligród , które wykazuje się szczególną dbałością o gości odwiedzających tę okolicę.

Dolina Rabskiego Potoku

W Dolinie Rabskiego Potoku powstały ścieżki przyrodnicze, wiata z grillem oraz miejsca ogniskowe. Wszytko to otulone przez dziki, bieszczadzki las pełen tajemnic do odkrycia. Monumentalne kamieniołomy, Rezerwat Gołoborze, góra Dzidowa, pompa z orzeźwiającą wodą mineralną oraz „bieszczadzkie diamenty” – kryształ górski wypłukiwany przez Rabski Potok.

Bieszczadzki diament

Kryształ górski to minerał występujący jak sama nazwa wskazuje w górach 😉 Niektórzy przypisują mu szczególne właściwości w tym niwelowania negatywnych wibracji zawiści. Ta szczególna moc przyda się gdy pokażecie znajomym swoje zdjęcia z wyprawy w Dolinę Rabskiego Potoku 🙂

Jak szukać kryształu

Znajdź swój skarb – krótka instrukcja dla poszukiwaczy:

  • znajdujemy malownicze miejsce
  • wsadzamy łapkę w żwir
  • przyglądamy się uważnie
  • znajdujemy kryształ
  • cieszymy się i szukamy dalej

Uwaga ! zabawa wciąga niczym jedzenie słonecznika. Wsłuchując się w szum potoku zapomnisz o świecie pozostawionym gdzieś daleko. Szybko zrobi się ciemno a w ciemności wiadomo….dziwne rzeczy się dzieją, można np spotkać niedźwiedzia, który zabierze nam znalezione skarby. Tak więc nie bądźmy pazerni i zostawmy coś dla innych. W tym miejscu watro wspomnieć, że na terenie Rezerwatu zabronione jest zbieranie minerałów.

Wycieczki po okolicy

Okolicę polecam zwiedzać pieszo lub rowerem. Bicyklem dopedałować można do Jeziorka Bobrowego – malowniczego miejsca z wiatą wypoczynkową