Kategorie
Doradca wrażeń Nowy artykuł

Spotkanie z niedźwiedziem w Bieszczadach – jak się zachować

Co robić gdy na swojej drodze spotkasz niedźwiedzia

Spacerując przez leśne szlaki może spotkać cię przygoda i spotkanie oko w oko z dzikim, bieszczadzkim zwierzem. Jak się zachować ? Co robić ?

Przyglądnij się i znajdź niedźwiedzia na zdjęciu

Wizyta w domu niedźwiedzia

Wchodząc do lasu – na teren zamieszkały przez dzikie zwierzęta warto wiedzieć o tym, że niejako naruszamy ich spokój. Zachowujmy się czujnie i spokojnie. Dobrze jest zabierać kogoś ze sobą na leśne spacery i rozmawiać. Samemu też można rozmawiać i śpiewać ale tym możemy wywołać u niedźwiedzia niemałą konsternację – samotnie spacerujący ktoś, do tego gadający do siebie…. Nie wygląda to dobrze 😉

Metoda rozsądna

Najrozsądniej jest wycofać się powoli, cały czas obserwując reakcję zwierzęcia. W przypadku ataku uciekać zostawiając cokolwiek czym niedźwiedź się zainteresuje – jedzenie lub plecak.

Metoda ludowa

Idąc do lasu ubieramy na wierzch rozpiętą koszulę/kurtkę. W sytuacji podbramkowej ściągamy ją i wieszamy na krzaku a uciekamy w inną stronę. Mamy jakieś 50% szans, że miś zainteresuje się bardziej tą koszulą niż nami a my tym samym zyskamy na czasie.

Metoda dla odważnych

Udajemy, że rozdajemy ulotki. Jest spora szansa, że niedźwiedź przejdzie obok nie zauważając nas 😉

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Gdy wchodzimy do lasu to zwierzęta o tym doskonale wiedzą. Jest spora szansa, że nas obserwują z ukrycia i robią wszystko by uniknąć konfrontacji z nami. Bądźmy więc czujni i szanujmy fakt, że to my przyszliśmy do nich a nie one do nas.

Jeśli zdobędziesz się na odwagę by ruszyć w las dowiedz się gdzie szukać rydzów.