Kategorie
Bieszczady od kuchni Jesień w Bieszczadach

Rydze marynowane na słodko

Przepis na marynatę octową na słodko

Przepis na marynatę do grzybów na słodko

Nie każdemu pasuje cierpki i ostry smak octu a niestety większośc marynat tak właśnie smakuje – octowo i kwaśno.

Zachęcamy do wypróbowania naszej, słodkiej marynaty. W przepisie piszemy o rydzach ale z powodzeniem możesz jej spróbować do innych grzybów – pieczarek, borowików czy podgrzybków – z pewnością wyjdą równie pyszne.

Wprowadź swoich gości w osłupienie gdy na stole pojawią się słodkie, marynowane grzybki.

Co potrzeba do zrobienia słodkiej marynaty ?

  • Ocet – 1 szklanka
  • Cukier – 2 szklanki (może się wydawać, że to dużo ale tak właśnie ma być)
  • Woda – 4 szklanki
  • Sól – 4 łyżeczki
  • Przyprawy: liście laurowe 8-10 szt. – ważne żeby liście miały ładny kształt i nie były połamane, ziele angielskie, pieprz ziarnisty, kolendra ziarnista, jałowiec jak lubisz

Sposób przygotowania słodkiej marynaty do grzybów

Potrzebne Ci będą dwa garnki – duży i mniejszy. W dużym nastaw posoloną wodę – będziesz w niej gotować grzyby. W małym robisz marynatę. Wlewasz co potrzeba, wsypujesz przyprawy i gotujesz mieszając aż cukier się rozpuści a przyprawy puszą swoje aromaty. Woda powinna się nieco zabarwić na kolor cienkiej herbatki – to znak, że kończysz gotowanie marynaty.

Jakie grzyby wybrać do marynaty ?

Do słoików z marynatą wybieramy grzyby mięsiste i najlepiej niewielkie. Jeśli chodzi o rydze to najlepsze są te, które mają zawinięte ku dołowi kapelusze – te są najlepsze. Większe rydze wykorzystaj do zrobienia pysznej sałatki rydzowej wg naszego przepisu.

Co dalej z marynatą

Przecedzamy marynatę przez sitko. Na sitku zostaną wszystkie przyprawy. W ten sposób ułatwisz sobie zadanie ze sprawiedliwym rozdzieleniem przypraw pomiędzy słoikami.

Słodka marynata do grzybów

Gotowanie grzybów

Umyte rydze wrzucamy do dużego garnka z gotującą się osoloną wodą i gotujemy. Pamiętaj, że grzyby znacząco się skurczą i będzie ich dwa razy mniej niż przed gotowaniem. Można zebrać pianę, która się utworzy. Od momentu zagotowania gotujemy około 3 minut. Następnie wylewany zawartość garnka na durszlak i grzyby przelewamy zimną wodą. Grzyby gotowe są do wpakowania w słoje.

Przekładanie grzybów do słoików

Nasze słoiki poznasz po tym, ze zawsze na dnie układamy jednego, dużego rydza blaszkami w kierunku dna słoika. Dzięki temu nasz słoik będzie wyglądał efektownie nawet od dołu ;). Grzyby układamy w słoikach tak, by pozostało około jednego centymetra do krawędzi. Pomagamy ułożyć się grzybom potrząsając słoikiem. Dodajemy również porcję przypraw tak by było po równo i sprawiedliwie. Z boku, przy ściance słoika wsuwamy liścia laurowego (lub dwa) tak by ładnie wyglądało.

Zalewanie słoików marynatą

Nadszedł czas zalewania rydza zalewą. Czynność jest prosta – chochlą wlewamy zalewę aż słoik się wypełni. Można energicznie obracać słoikiem, postukać w blat i potrząsnąć tak by zalewa dotarła wszędzie wypierając powietrze. Zakręcamy słoik i stawiamy go do góry dnem.

Pamiętaj o pasteryzacji ! Pasteryzować słoiki można na wiele sposobów – w piekarniku, w garnku z wodą a nawet w zmywarce do naczyń – znajdź taki, który Ci przypasuje i zrób to by mieć pewność, że w zakręconych słoikach nie rozwinie się mikrokosmos 😉

Co sądzisz o naszej zalewie ? Napisz do nas na Facebooku, udostępnij przepis znajomym.

Smacznego !

Dowiedz się jak gdzie i kiedy zbierać rydze w Bieszczadach

Zaplanuj wyprawę na rydze w Bieszczady. Z nami znajdziesz noclegi w fajnych miejscach. Jako, że rydze rosną jesienią przyjedź i skorzystaj z oferty Jesień w Bieszczadach

Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z grzybami. Gotowe marynaty warto zaserwować na świątecznym stole. Sprawdź jak możesz spędzić Święta w Górach